A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Ліцей с. Тростянчик Тростянецької селищної ради Вінницької області

Вчителям

У методичних рекомендаціях для педагогів на 2022-2023 р. для зняття психоемоційного напруження, профілактики стресових розладів в умовах війни, щоранку, під час психологічних хвилинок, рекомендовано використовувати психологічні вправи наступного типу:

- «Квітка та свічка»

- «Ледачий кіт»

- «Лимон»

- «Черепашка»

- «Пір’їна/статуя»

Техніки релаксації по Джейкобсону, які сприяють глибокому м'язовому розслабленню, внутрішньому стану спокою та допомагають впоратись із наслідками стресу:

· Черепаха. Уявіть, що ви – черепаха, ви гуляєте та їсте травичку. Раптом недалеко від вас виникла небезпека і вам швидко потрібно сховати голову у плечі. Втягуйте сильно-сильно. Ще сильніше, ще глибше голова йде в панцир. А зараз опустіть плечі, оскільки небезпека минула, і розслабте їх. Відчуйте, яке приємне розслаблення та стан спокою.

· КітУявіть собі, що ви гарні пухнасті кішечки. Вам дуже хочеться потягнутися. Підніміть руки догори, голову відкиньте і тягніться вгору і назад. Відчуйте сильну напругу у м'язах рук, шиї, спини. Тепер дайте рукам впасти і відчуйте приємне розслаблення у плечах...

· Лимон. Уявіть, що в лівій руці у вас половинка лимона. Стисніть руку в кулак так сильно, щоб із лимона почав капати сік. Ще сильніше. Ще міцніше. А тепер киньте лимон і відчуйте, як ваша рука розслабилася, як їй приємно і спокійно... Знову стисніть лимон міцно-міцно.

· Високий паркан. Уявіть, що ви стоїте біля високого дерев'яного паркану, з іншого боку якого знаходиться фруктовий сад. У паркані виламана одна дошка і вам потрібно проникнути в сад через вузьку щілину так, щоб не впасти. Втягніть живіт якомога сильніше та акуратно починайте пролазити через цю щілину. Сильніше втягуйте живіт і прибирайте виступаючі частини тіла. А зараз ви вже по той бік паркану, повністю розслабте м'язи живота. Ваш живіт відпочиває і знаходиться в стані приємного розслаблення.

ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ — НАЙПРОСТІШИЙ СПОСІБ ВПОРАТИСЯ ІЗ СИЛЬНИМИ ЕМОЦІЯМИ. ВОНИ НЕ ЗАЙМАЮТЬ БАГАТО ЧАСУ, ЇХ МОЖНА ВИКОНУВАТИ У БУДЬ-ЯКОМУ МІСЦІ ТА АДАПТУВАТИ ВІДПОВІДНО ДО ВЛАСНИХ ПОТРЕБ. БАЖАНО ЗВЕРТАТИ УВАГУ НА ТЕ, ЩОБ ПРИ ДИХАННІ ВИКОРИСТОВУВАЛАСЯ ДІАФРАГМА. ВАРТО ЗАЗНАЧИТИ, ЩО ДИХАЛЬНІ ПРАКТИКИ МОЖУТЬ ПОДІЯТИ НЕ ВІДРАЗУ, ПРИЗВЕСТИ ДО ВІДЧУТТЯ ЛЕГКОГО ЗАПАМОРОЧЕННЯ.

Дихальна вправа «Квадрат»

Ця вправа — одна з найпростіших методик швидкого заспокоєння. Вона складається з чотирьох етапів: вдих – пауза – видих – пауза, кожен з яких займає по 4 секунди. Для виконання вправи можна використати відеоінструкцію. Можливі способи адаптації • Кількість часу виконання кожного з етапів можна збільшувати у відповідності до власних потреб та відчуттів. • Для дітей молодшого шкільного віку: під час виконання вправи дитина може водити пальцем однієї руки по долоні іншої, малюючи квадрат. На вертикальних гранях уявного квадрату робиться вдих або видих, а на горизонтальних — паузи.

Дихальна вправа «Кульбабка»

Для виконання вправи необхідно уявити білосніжну пухнасту кульбабку в руці (можна взяти олівець, ручку, лінійку тощо). Завдання — подмухати на квітку так, щоб з неї злетіли всі пушинки. Для цього слід зробити один короткий глибокий вдих через ніс і довгий видих через рот. Здути всі пушинки з кульбабки потрібно за 1-3 рази.

Постукування/«Метелик»

На початку виконання вправи потрібно долонями утворити метелика, закріпивши один великий палець за іншим, і покласти їх на груди. Далі необхідно постукувати грудну клітину в темпі один удар за одну секунду, чергуючи праву та ліву долоні. Виконувати вправу бажано 1-2 хвилини або ж до появи відчуття спокою та рівноваги. Альтернатива виконання вправи — покласти схрещені руки на передпліччя та зробити постукування у тому ж темпі.

Поради педагогам, як працювати з дітьми-переселенцями

1. ЗНАЙОМСТВО З ДИТИНОЮ (ПІБ, ЗВІДКИ ПРИЇХАВ).
2. НЕ НАГОЛОШУЙТЕ НА СИТУАЦІЇ, В ЯКІЙ БУЛА ДИТИНА. АЛЕ НАГОЛОСІТЬ, ЩО ЗАРАЗ ВСІ В БЕЗПЕЦІ.
3. У КОЖНОЇ ДИТИНИ ПОВИННО БУТИ ЧІТКЕ РОЗУМІННЯ ТОГО, ЩО В НЕЇ Є ЛЮДИ, ЯКІ ЇЇ ПІДТРИМУЮТЬ, ЯКІ ЇЇ ЛЮБЛЯТЬ, ЯКІ ЇЙ ДОПОМОЖУТЬ. І ТІЛЬКИ ЗАВДЯКИ ЦІЙ ПІДТРИМЦІ, ТІЛЬКИ ЗАВДЯКИ ЦЬОМУ РЕСУРСУ ДИТИНА ЗМОЖЕ АДАПТУВАТИСЯ І ПЕРЕЖИТИ ЦЕ ВСЕ.
4. ПРИДІЛИТИ БІЛЬШЕ УВАГИ.
5. ОРГАНІЗУВАТИ СПІЛКУВАННЯ ДІТЕЙ З ДИТИНОЮ-ПЕРЕСЕЛЕНЦЕМ.
6. ДОЗВОЛЬТЕ ЇЙ СУМУВАТИ, АЛЕ СЛІДКУЙТЕ ЗА ЇЇ ЕМОЦІЙНИМ СТАНОМ. У РАЗІ , ЯКЩО ВИ ПОМІТИЛИ, ЩО ДИТИНА ДОВГИЙ ЧАС ЗНАХОДИТЬСЯ В НЕГАТИВНОМУ ЕМОЦІЙНОМУ СТАНІ, ІНДИВІДУАЛЬНО ЗАПРОПОНУЙТЕ ДОПОМОГУ ФАХІВЦІВ, ЗВЕРНІТЬСЯ ДО ПСИХОЛОГА ЗАКЛАДУ.
7. ПОЯСНЮЙТЕ ДІТЯМ ПРО ВАЖЛИВІСТЬ БУТИ ЗІБРАНИМ І ДОПОМАГАТИ ОДИН ОДНОМУ.
8. СПІЛКУЙТЕСЯ НОРМАЛЬНО, ЯК З УСІМА ДІТЬМИ, НЕ ПРОЯВЛЯЙТЕ ЖАЛІСТЬ ДО НИХ.
9. ПЕРЕКЛЮЧАЙТЕ ДИТИНУ НА ПОСИЛЬНІ ЇЙ ЗАВДАННЯ, ЯКЩО ВОНА ЗАКРИТА.
10. ДОЦІЛЬНО ОБГОВОРЮВАТИ З БАТЬКАМИ МОЖЛИВІ РЕАКЦІЇ ДІТЕЙ НА ПОДІЇ, ТРИВОГИ ТА СТРАХИ У ЗВ’ЯЗКУ З НИМИ ТА ЯК ЦЕ ВІДОБРАЖАЄТЬСЯ В ПОВЕДІНЦІ ДИТИНИ.

Серед дітей у групі можуть бути ті, хто втратив батька чи матір через події в державі. Такі діти можуть переживати втрату і в такий період у них може знизитись розумова активність, можуть бути складнощі з концентрацією уваги, пригнічений емоційний стан, регресивна поведінка, яка відповідає меншому вікові.

11. ПЕДАГОГ МОЖЕ ОБГОВОРИТИ З ДІТЬМИ СИТУАЦІЮ, ЯКА СКЛАЛАСЯ, РЕТЕЛЬНО ДОБИРАЮЧИ СЛОВА. БУДЬ-ЯКА ІНФОРМАЦІЯ ПОВИННА БУТИ ПОДАНА ДИТИНІ, АЛЕ У ВІДПОВІДНОСТІ ДО ЇЇ ВІКУ.

Не вживати слів "бомба", "граната", "не бійся", " викинь це з голови", "страшно".

Вживайте "тривожно", "схвильовано", "напружена ситуація".

Варто знати, що як би дітей не оберігати від інформації, вона до них буде надходити від інших.

12. НЕПОТРІБНО НАВІШУВАТИ НА ТАКИХ ДІТЕЙ ЯРЛИК «ПРОБЛЕМНА» ДИТИНА. ВАЖЛИВО ПОБАЧИТИ В НІЙ ОСОБИСТІСТЬ.
13. ПІДТРИМУЙТЕ ПОСТІЙНИЙ КОНТАКТ З БАТЬКАМИ ДИТИНИ ЧИ ОСОБАМИ, ЯКІ ЇХ ЗАМІНЮЮТЬ.

Бережіть себе! Миру усім!

Як навчати під час війни?*

Поради педагогам до 1 вересня

-Мета навчання під час війни – не лише засвоєння нових знань, а й психологічна підтримка, спілкування, перемикання уваги дітей.

-Жодних негативних оцінок, обліку відвідування, об’ємних домашніх завдань тощо – навчання повинно стати допомогою дитині, а не черговим стресом та хвилюваннями.

-Зараз не час фокусуватись на вивченні нового матеріалу. Заняття мають бути орієнтованими на повторювання – це буде ефективніше.

-Варто уникати негативних оцінок та великих за обсягом домашніх завдань. Натомість слід створювати для учнів ситуації успіху, позитивну мотивацію, хвалити їх.

-Ставтеся з розумінням до дитячої розсіяності, неуважності та інертності під час онлайн уроків.

-Не забувайте про загальні правила дистанційного навчання та гігієну користування гаджетами. В умовах інформаційної війни педагогам важливо розвивати в учнів критичне мислення та разом вчитися перевіряти інформацію, розпізнавати фейки, маніпуляції, аналізувати різні точки зору.

-Вчителі мають підбадьорювати дітей, а не залякувати негативом під час уроків. А відволікатисяварто лише на підтримку та турботу, а не на актуальні новини.

-Навчання у такий складний час – це новий виклик для педагогів, але знайте, що безумовна любов до дітей та підтримка допоможе стабілізувати психологічний стан дитини.

-Говоріть із дітьми про емоції та почуття. Приділяйте час розвитку емоційного інтелекту.

-Пам’ятайте, якщо ви зауважили, що ваш учень надто тривожний, плаксивий або агресивний, одразу зверніться до психологічної служби школи для подальшої психологічної підтримки дитини.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень